WhatsApp Destek

900₺ ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Kadınlar İlişkide Neden İsteksiz Olur?

Kadınlarda cinsel istek, erkeklere göre daha karmaşık ve hassastır. Peki, kadınlar ilişkide neden isteksiz olur? Kadın cinselliği çeşitli olduğundan, cinsel arzunun derecesini değiştirmede coşkulu, zihinsel, fiziksel ve sosyal unsurlar zorlayıcı olabilir. Kadınların kendileri ve partnerleri hakkındaki görüşleri, hormonal durumları ve partnerlerinin sevişme tarzları gibi birçok nedenden dolayı cinsel istek seviyeleri erkeklerden büyük ölçüde daha fazla faktördür.

Yani cinsel istek ve duygulanım kişiden kişiye değişir ve bu anlamda iki cinsiyeti özdeş görmek doğru değildir. Örneğin; Erkekler içsel, entelektüel ve fizyolojik olarak bayanlardan daha etkili bir şekilde canlanır. Yine, bayanlarda cinsel istek erkeklere göre daha zihinsel ve durumsaldır. Gerçekten de, günlük yaşamları boyunca bile, bayanlar düzenli olarak gerçek ve entelektüel olarak cinsel istek duymazlar ve fiziksel olarak harekete geçmek için geniş bir ön sevişme süresi gerekebilir.

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Bireylerde cinsel özlem düzeyi tezatlık oluşturmaktadır. Cinsel özlemin tek bir normu yoktur. Bir bireyden diğerine geçebileceği gibi, yalnız bir kişinin varoluş süresi boyunca da değişiklikler gösterir. Bayanların cinsel arzuları normalde yaşamları boyunca değişiklik gösterir. Sıklıkla bu bocalamalar, umut verici ve daha az umut verici zamanlarda, önemli yaşam değişiklikleri (bir arkadaşlığın başlaması veya sona ermesi, hamilelik, menopoz, gerçek hastalıklar gibi) ve tipik yaşam değişiklikleri (tutkulu durumlar, hormonal durumlar gibi) ile eşleşir.

Yine, muhtemelen çiftler arasında en yaygın olarak tanınan cinsel homurdanmalar, cinsel özlemdeki dengesizliktir. Partnerlerden birinin cinsel özlemi farklı nedenlerle, çoğunlukla zihinsel ve sosyal nedenlerle azalabilir. Ancak bu bir yük veya sorun anlamına gelmez. Çiftlerin ilişkilerinde sorun yarattığı, kişisel tatmini azalttığı veya can sıkıcı bir duruma dönüştüğü noktada ciddiyetle ele alınmalıdır.

Yorulmak bilmeyen cinsel arzunun yokluğu bir süre sonra iki kişi için sorun olabileceğinden ve çözülmezse ilişkiyi tehlikeye atabilir. Sonuç olarak, cinsel isteğin derecesi bazı nedenlerle değişebilir ve genellikle sorun yaratmayabilir. Birey ne kadar düzenli ilişkiye gireceğini ve cinsel arzunun düzeyinin ne kadar “sağlam” veya “istenmeyen” olduğunu seçer.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nasıl Tanımlanır?

Cinsel istek kaybı, düzenli olarak, ilişki partnerinin cinsel hareket taleplerine tepki vermede yetersiz olarak görünmesidir.

Kadınlarda düşük cinsel istek belirtileri şunları içerebilir:

 • Cinsel uyarılma bozukluğu
 • Cinsel performansı engelleyen kaygı
 • Düşük cinsel ilgi düzeyi (mastürbasyon da dahil)
 • Tekrarlayan cinsel isteksizlik
 • Cinsel fantezilerin yokluğu

Genel olarak kadınların cinsel isteksizlikleri bu şekilde tanımlanabilir.

Nedenleri

Kadınların yaklaşık %33’ü cinsel tereddüt yaşıyor. Önemli bir tıbbi durum olan cinsel çekingenliğin temel amaçlarından biri, kişinin kendi bedeni hakkında hiçbir fikrinin olmaması ve ilişkiye nasıl katılacağına dair en ufak bir fikrinin olmamasıdır. Dahası, sosyal, ahlaki ve katı nitelikler bayanlara yüklenebilir. Geçmişte yaşanan provokasyon veya saldırı olayları da cinsel çekinceye neden olabilir.

 Hamilelik kaygısı, zorunluluk hissi ile çağrışımlar, zamansız taburculuk veya sertleşme bozukluğu, kuruluk, cinsel ilişki sırasında eziyet, menopoz sırasında kimyasal seviyelerdeki değişiklikler ve bazı ilaçların belirtileri cinsel tereddüte neden olan unsurlar arasındadır. İş ve kamusal faaliyetin baskısı da aynı şekilde cinsel tereddütte yol açabilir. Cinsel isteksizlik genel olarak psikolojik nedenler ile bağdaştırılsa da, aşağıdaki bazı sağlık sorunları nedeni ile de ortaya çıkabilir.

 • Cinsellikle ilgili korku ve kaygılar (utanma, suçluluk ve günahkarlık duyguları)
 • Cinsel birleşmeyi gerçekleştirmede zorlanmak
 • Birleşme sırasında ağrı veya kasılmanın oluşması
 • Uyarılma veya orgazm sorunlarının oluşması

Bu gibi nedenler cinsel isteksizlik nedenleri olarak sayılabilir.

Cinsel İsteksizlik Nasıl Tedavi Edilir?

En önemlisi, partnerinizin veya kendinizin gerçekten iyi durumda olduğundan emin olun. Herhangi bir fizyolojik sorundan (fiziksel veya cinsel) dolayı cinsel özleminizin etkilendiğini düşündüğünüzü varsayarsak, uzman bir uzmana danışmanız hayati önem taşır. Bunun ana sürücüden kaynaklandığını varsayarsak, bir uzmana danışabilir ve bireysel zihinsel yardım isteyebilirsiniz.

Aynı şekilde, cinsel istek eksikliğinizin ilişkinizdeki birkaç sorundan kaynaklandığını varsayarsak, bunun için anlaşmazlığı çözmeniz, üstünüze gizlenmiş küçümseme duyguları, güç savaşları, yazışma engelleri ve ilişkinizdeki diğer ilgili konular gerekebilir. Bunun için partnerinizle birlikte alabileceğiniz ruhsal tedavi desteği (çift tedavisi veya evlilik/aile tedavisi gibi) cinsel yaşamınızda kritik bir etkiye sahip olacaktır.

Bu etkileşimde danışmanınız, ilişkinizi etkileyebilecek herhangi bir sorunu yenmeniz için size özel olarak hazırlanmış bir düzenleme planlamanız için sizi yönlendirebilir. Birey, ilişkinizi güçlendirmenin yanı sıra, partneriniz ile daha iyi iletişim kurabilmenize yardımcı olabilecek bazı yaşam tarzı değişiklikleri konusunda sizi destekleyebilir. Söz konusu kişi aynı şekilde cinsel birlikteliğinizi ciddi anlamda tatmin edici kılabilecek belirli cinsel stratejiler önerebilir ve size yardımcı olabilir.

06 Nis 11:37

  © 2022 Royal Eczane. Tüm hakları saklıdır.