WhatsApp Destek

900₺ ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Hijyen Belgesi Nedir?

Hijyen belgesi iş yerinizde sağlık problemleri hakkında bilgili olabilmek ve bu hastalıklara karşı tedbirli davrandığınızı gösterebilmek için edinmeniz gereken belgedir. Hijyen belgesi 2013 senesinde Sağlık Bakanlığı'nın isteğiyle yürürlüğe girmiştir.

Bu belgenin olası sağlık sorunlarının yaşanabileceği iş yerlerinde alınması hem çalışanlar için hem de işveren için hayati zorunluluk taşıyan bir durumdur. Bu sebeple bu belgenin alınması Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu kılınmıştır.

Hijyen belgesi, bireylerin sağlık sorunları hakkında bilgilenmesini ve onlarla mücadele edebilmesini sağlar. Belgenin alınmaması durumunda iş yerinizin devam edebilmesi veya bahsi geçen alanlarda işe girebilmeniz mümkün değildir.

Çünkü bu eğitimin alınmamış olması sağlık açısından insanların hayatlarına mal olabilmektedir. Aynı zamanda bu durum iş yerlerindeki çalışanların da iş güvencesiyle ve sağlığıyla oynamaktadır.

Hijyen Belgesi İçinde Neler Barındırmaktadır?

Alacağınız eğitim içerisinde temizlik kuralları, koruyucu giysiler, çalışanlara yönelik yasalar, bakteri, virüs, parazit ve mantar gibi organizmalar hakkında çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Bu eğitimin alınmaması durumunda çalışanlar kendilerine başvuran kişilerin sağlıklarını riske atmaktadırlar.

Hangi Çalışanlar İşe Alınması Yasaktır?

İşverenler hijyen belgelerini edindikleri müddetçe gıda ürünleri vasıtasıyla hastalıkları bulaştırma ihtimali olan çalışanları işe almamalıdırlar. Gözle görülür yaralara ve çeşitli enfeksiyonlara sahip çalışanlar da aynı şekilde işe alınmamalıdır. Eğer çalışanın hastalığı artık iyileşmişse iş verenler bu çalışanları isterlerse işe alabilirler.

Hangi Alanlarda Hijyen Belgesi Gereklidir?

 • Kuaförler,
 • Gıda üretim tesisleri,
 • Kaplıcalar,
 • Su üretim yerleri,
 • Gıda üretimiyle ilgilenen iş merkezleri,
 • Oteller ,
 • Güzellik merkezleri,
 • PCR testinin şart olduğu iş alanları vb. gibi pek çok iş kolunda çalışanların bu belgeleri almaları gerekmektedir.

Bu belgeye sahip olmayan çalışanların ise işe alınması mümkün değildir.

E Devletten Hijyen Belgesi Nasıl Alınır?

Hijyen belgesini Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü adı altında hizmet vermekte olan kurumların faaliyetlerine katılarak edinebilirsiniz, aynı şekilde Halk Eğitim Merkezine başvurup hijyen eğitimini alarak da bu belgeyi edinebilirsiniz.

Aynı zamanda hijyen belgesi bulunduğunuz şehir ve eğitimi alacağınız kurum gibi çeşitli koşullar altında fiyatı değişiyor olsa da genel anlamda ödeme yapmanızı gerektirmektedir. Katılacağınız kurumlarda kullandığınız malzemelerin giderlerini de kendiniz karşılamalısınız.

Minimum 6 saat süren bir eğitim sonrasında belgenizi almaya hak kazanacaksınız. Belgenizi edindikten sonra ise e-devlet üzerinden belgenizin sorgulamasını yaparak kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Peki, nasıl mı?

 • İlk olarak E-devlet' e giriş yaptıktan sonra arama kısmına sertifika yazın.
 • Sonrasında Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi Sorgulama(Milli Eğitim Bakanlığı) kısmına tıklayın. Girdiğiniz ekranda gerekli belgelere kolayca erişim sağlayabileceksiniz, hijyen eğitimi sertifikanızın yanındaki barkodlu belge kutucuğuna bastıktan sonra sağ üst köşedeki indir butonuna basarak hijyen belgenizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Dilerseniz belgenizi yazdırabilirsiniz de. Alacağınız bu belge sayesinde insanların sağlığını güvence altına almış ve bu belgeyi göstererek işverenlerin gözünde daha iyi bir konum edinmiş olacaksınız.

16 Şub 15:18

  © 2022 Royal Eczane. Tüm hakları saklıdır.